Ana sayfa Üyelerimiz, Tarihçe, Yön. Krl., Den. Krl. Sektörel Bilgiler Mevzuat, Resmi Gazete, Sağ.Bkn. Kararları Sirküler, duyurular, anketler, İlaç Fiyat Geçmişi, ara ürünler v.s. İletişim, Ulaşım Bilgileri English

Başta Başbakanımız Sn. Ahmet Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcısı Sn. Ali Babacan’a, Sağlık Bakanı Sn. Dr. Mehmet Müezzinoğlu'na, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık'a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk Çelik'e, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekçi'ye, Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz'a ve Maliye Bakanımız Sn. Mehmet Şimşek'e, İlaç sektörü temsilcilerinin ortak imzası ile yazılan mektup metni aşağıda sunulmaktadır;
Sayın,
Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU
BAŞBAKAN


Sayın Başbakanımız,

Bizler ilaç sektörünün temsilcileri, ilaç üreticileri, dağıtım kanalları ve eczacılar olarak; 2009'dan itibaren uygulamaya konulan global bütçe konusunda üç toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda esas olarak geçtiğimiz dönem bütçeden kaynaklı sorunları, 2015 yılı ve sonrası ilaç bütçesini, bu çerçevedeki taleplerimizi ortaya koyduk ve ilaç sektörünün sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi için 2015 yılındaki beklentilerimizi sizinle paylaşmanın en doğru adım olacağına karar verdik. Bu çerçevede, sektor bileşenleri olarak geçtiğimiz döneme ilişkin yaptığımız değerlendirmeyi şahsınıza arz etmek istiyoruz:

İlaç sektorünün bileşenleri global bütçe uygulamasından kaynaklanan aşırı kemer sıkmanın sektöre yönelik sonuçlarının son derece olumsuz olduğu yönünde görüş birliği içerisindedir.

Aynı zamanda ilaç bütçesinin şeffaf olmamasının (bütçe kalemlerinin neler olduğunun paylaşılmamasının ve farklı otoriteler tarafından farklı istatistikler yayınlanması durumunun) öngörü geliştirme konusunda hem hükümeti hem de sektörü zor durumda bıraktığı konusunun ortak olarak altını çizmişlerdir.

Yıl içinde bütçe/harcama dengesine ilişkin olarak yapılan projeksiyonlara dayanan fiyat düşüşlerinin eczacıları, dağıtım kanallarını ve ilaç üreticileri/ithalatçılarını olumsuz etkilediği, buna rağmen global bütçenin uygulandığı üç yılın toplamında bütçenin gerisinde kalındığı, bunun da sektörü ekonomik darboğaza sokan diğer bir neden olduğu konusunda ortak görüşlerini paylaşmışlardır.

Özellikle Euro kurunun Nisan 2009'dan bu yana 1.9595 TL'de sabitlenmesi ile belirlenen fiyatlar nedeniyle gerek yurtiçi üretimi gerekse ithalatı yapılan ürünlerin maliyetlerinin karşılanamaz duruma geldiği ortaya konmuştur. (Sektörün 2013 yılında öz kaynak kârlılığı eksi yüzde 2 olmuştur. Yani sektörümüz zarar etmektedir).

Eczacılar açısından bakıldığında ise sürdürülebilir bir ilaç tedarik hizmetinin devam ettirilmesinde büyük zorlukların olduğu ortaya çıkmıştır. Eczacı kar oranlarının eczane işletim masrafları nedeniyle yetersiz kalması fiyat düşüşlerinden kaynaklı stok zararları eczacıların son beş yıl içinde büyük bir basınç altına girmesine neden olmuştur.

Bu durumun hastaların yeni ve mevcut ilaçlara erişimi konusunda büyük bir sorun oluşturduğu, 2005-11 arasında 49 olan ilaca erişim endeksi değerinin TİTCK verilerine göre 4'e düştüğü tespiti yapılmıştır.

Bu tespitlerden hareketle, durumun ivedilikle düzeltilmesi, daha fazla kan kaybının önlenebilmesi için 2015 yılı kamu ilaç bütçesinin 22,5 Milyar TL düzeyinde olması beklenmektedir. Bu talebimizin ilaç üretim, dağıtım ve hastalarımıza eczacılık hizmetleri sunan eczacıların ortak görüşü olduğu hususunu görüşlerinize saygılarımızla arz ederiz. 18.11.2014

Ecz. Erdoğan Çolak, Türk Eczacıları Birliği Başkanı(TEB)
Ecz. Nezih Barut, İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı(İEİS)
Dr. Emin Fadıllıoğlu, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği(AİFD)
Ecz. Cengiz Celayir, Türkiye İlaç Sanayi Derneği Başkanı(TİSD)
Mustafa Sonay Gürgen, Ecza Depocuları Derneği Başkanı(EDD)
Ecz. Abdullah Özyiğit, Tüm Eczacı Kooparatifleri Birliği Başkanı(TEKB)
Yazının orijinali için tıklayınız...
Bu haber şu ana kadar 2104 kez izlenmiştir. | Haber tarihi: 26.11.2014  | Tüm haberler   
 
Koçak Farma Türkiye’de kullanılan Kanser İlaçlarının 2 Kutusundan 1 Kutusunu Tek Başına Yerli Üretiyor.
Milli İradeye, Demokrasimize ve Ülkemizin geleceğine karşı girişilen darbe teşebbüsünü şiddetle kınıyoruz..
Derneğimiz Yönetim Kurulu olarak Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ'a ziyaret.
14. Mustafa Nevzat Eczacılık ödülü sahiplerini buldu.
TİSD ve İEİS'dan ortak basın açıklaması.
Duyuru - İLKO İLAC, Türkiye'nin En Temiz Sanayi Tesisi.
TİSD, İEİS ve AİFD’den ortak basın açıklaması.
TİSD, AİFD ve İEİS’dan ortak basın açıklaması.
SUT EK-4/A (B)
Geri Ödemede Kayıtlı İlaç Ara
 


Güncelleme 05.07.2018  
 
   
Faydalı Linkler
 
Aktif Ziyaretçi :  52
Toplam Ziyaretçi :  2.285.312
IP Adresiniz :  54.196.31.117
23 Temmuz 2018 Pazartesi -