Ana sayfa Üyelerimiz, Tarihçe, Yön. Krl., Den. Krl. Sektörel Bilgiler Mevzuat, Resmi Gazete, Sağ.Bkn. Kararları Sirküler, duyurular, anketler, İlaç Fiyat Geçmişi, ara ürünler v.s. İletişim, Ulaşım Bilgileri English
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) web sitesinde yayımlanan 08.10.2019 Tarihli SKRS E-Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesi ektedir

Açıklama
08.10.2019 Tarihli SKRS E-Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesi


E-REÇETE İLAÇ VE DİĞER FARMASÖTİK ÜRÜNLER LİSTESİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Bilindiği üzere ülkemizde 01 Temmuz 2012 tarihinde fiilen uygulanmaya başlanan, reçetelerin elektronik ortamda oluşturulmasını hedefleyen “E-Reçete” uygulaması 15.01.2013 tarihi itibari ile zorunlu hale gelmiştir. Reçetelerin oluşturulmasında esas teşkil edecek olan “E-Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesi”nin oluşturulması ve düzenlemesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu; Akılcı İlaç Kullanımı ve İlaç Tedarik Yönetimi Dairesi; Akılcı İlaç Kullanımı Birimi tarafından yapılmaktadır.

“E-Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesi” Kurumumuzdan ruhsatlandırma ve fiyatlandırma işlemleri yapılarak fiyat listesinde yayımlanan ürünler esas alınarak hazırlanmaktadır. Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesine yeni ilaçların eklenmesi veya listede var olan bazı ilaçların aktif veya pasif duruma alınması işlemleri Kurumumuzca sürdürülmektedir. Ancak söz konusu ilaç listesindeki ürünlerin İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtlarını incelediğimizde ve sahadan aldığımız geri bildirimlerde; üretim bildirimi yapılmayan ve/veya piyasada bulunmayan ürünler tespit etmekteyiz.

Piyasada bulunmayan ürünlerin hekimler tarafından reçete edilmesi durumunda hem halkımız mağdur olmakta hem de sağlık çalışanlarımız zor durumda kalmaktadır. Bu husus göz önüne alındığında hekimlerimizin kullandığı e-reçete programlarının ilaç sözlüklerinde yer alan ürünlerin aktif/pasif durumunun doğruluğu oldukça önemlidir. Söz konusu aksaklıkların yaşanmaması için her hafta Çarşamba günü sabah tüm hastanelerin ve aile hekimlerinin yazılımlarında ilaç sözlüğünü güncellemesi büyük önem arz etmektedir.

Her hafta Salı günü saat 18:00’e kadar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu resmi web sayfasında “SKRS3 E-REÇETE İLAÇ LİSTESİ” bölümünde “Aktif Ürünler Listesi”; “Pasif Ürünler Listesi”; “Pasife Alınacak Ürünler Listesi”; “Listeye Yeni Eklenen Ürünler” “Değişiklik Yapılan Ürünler” 5 sekme olacak şekilde Excel formatında yayımlanmakta ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü SKRS3 ilaç listesi web servisi üzerinde de güncellenmektedir.

Bu 5 listedeki ürünler aşağıda tanımlanmaktadır.

Aktif Ürünler Listesi: Kurumumuzdan ruhsatlandırma ve fiyatlandırma işlemleri yapılarak fiyat listesinde yayımlandıktan sonra ITS’ye üretim bildirimi yapılan ve eczanelerde bulunan ürünler listesidir.

Pasif Ürünler Listesi: Kurumumuzdan ruhsatlandırma ve fiyatlandırma işlemleri yapılarak fiyat listesinde yayımlanmış ancak ITS’ye üretim bildirimi yapılmayan ve/veya piyasada bulunmayan ürünler listesidir.

Pasife Alınacak Ürünler: Aktif Ürünler Listesinde bulunan ancak ITS sorgulaması sonucunda üretim bildirimi olmadığı veya piyasada bulunmadığı tespit edilen ve bir hafta sonra Salı günü yayımlanacak olan listede pasife alınması planlanan ürünlerdir.

Listeye Yeni Eklenen Ürünler: Kurumumuzdan ruhsatlandırma ve fiyatlandırma işlemleri yapılarak fiyat listesinde yayımlandıktan sonra ITS’ye üretim bildirimi yapılmış ve Akılcı İlaç Kullanımı Birimi’ne eczanelerde bulunduğuna dair yazılı bildirimi yapılmış ürünlerdir.

Değişiklik Yapılan Ürünler: O hafta içinde listede yapılan değişiklikleri açıklayan listedir.

NOT: SKRS3 E-Reçete İlaç Listesi için yapılacak olan başvurularınızın; ilgili haftanın Pazartesi Günü Saat 12:00’ye kadar Akılcı İlaç Kullanımı Birimi’ne ulaştırılması gerekmektedir.

Temel İlaç Listesi:
DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından, temel ilaçlar toplumun öncelikli sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan ilaçlar olarak tanımlanmıştır. DSÖ, ilk defa 1977 yılında temel ilaç listesi oluşturmuş ve 2 yılda bir güncellemiştir. DS֒nün akılcı ilaç kullanımının sağlamasının teşviki için önerdiği 12 temel faaliyetten biri de ilk seçenek tedavileri esas alan temel ilaç listelerinin oluşturulmasıdır. 2007 itibariyle en az 134 ülke kendi temel ilaç listesini oluşturmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan 17. ve 18. Temel İlaç Listesi (“Essential Medicines WHO Model List”) referans alınarak, Ülkemiz ilaç listesi, temel ilaçlar açısından ilgili listeler ile uyumlandırılmıştır. Yapılan çalışma sonuncunda, bu ilaçlar “SKRS3 E-Reçete İlaç ve Diğer Farmasötik Ürünler Listesi”nde aşağıdaki şekilde kodlanarak gösterilmiştir.

0- DSÖ listesinde bulunmayan ilaçları,
1- Etken madde, doz, formülasyon olarak DSÖ listesi ile birebir uyumlu ilaçları,
2- Etken madde olarak DSÖ listesinde yer alıp doz ve formülasyon olarak bu liste ile uyumlu olmayan ilaçları ifade etmektedir.
Bu haber şu ana kadar 16281 kez izlenmiştir. | Haber tarihi: 08.10.2019  | Tüm haberler   
 
TİTCK 2017 yılı İdare Faaliyet Raporu.
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından, “Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni”nin 27. Sayısı yayımlandı!.
TİTCK'dan Eczacıların Dikkatine.
Hasta Destek Programları Hakkında Genelge.
TİTCK-SGK, Yerelleşme Süreci Hakkında Duyuru.
TİTCK, Kozmetik İhracatçılarına Önemle Duyurulur.
TİTCK, Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendiricisi.
TİTCK, Türkiye Akılcı İlaç Kullanımı Bülteni 1. Sayısı yayımlandı..
SUT EK-4/A (B)
Geri Ödemede Kayıtlı İlaç Ara
 


Güncelleme 03.10.2019  
 
   
Faydalı Linkler
 
Aktif Ziyaretçi :  30
Toplam Ziyaretçi :  2.593.841
IP Adresiniz :  34.204.191.31
21 Ekim 2019 Pazartesi -