Ana sayfa Üyelerimiz, Tarihçe, Yön. Krl., Den. Krl. Sektörel Bilgiler Mevzuat, Resmi Gazete, Sağ.Bkn. Kararları Sirküler, duyurular, anketler, İlaç Fiyat Geçmişi, ara ürünler v.s. İletişim, Ulaşım Bilgileri English

TİSD, İEİS ve AİFD’den ortak basın açıklaması

Son günlerde basında, kamu ilaç alımlarındaki iskontoların artırılması ve ilaç fiyatlarının düşürülmesinin ertesinde yapılan bazı yeni düzenlemelerle sektörün yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulduğuna ilişkin haberler yer almaktadır. Ancak bu haberler, sektörümüzün durumunu tam olarak yansıtmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 125 ilaç için, geçtiğimiz ay gerçekleşen düzenleme çerçevesindeki %7,5 ek iskontonun uygulanmasından vazgeçilmiş, 100 ilaçta yeni fiyat belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan talepte bulunulmuş ve 140 ilaçla ilgili de kamu kurumu iskontosu veya fiyat düşüşünden sadece birinin uygulanması kararlaştırılmıştır.

Bu gelişmeler elbette ilaç sektörü için olumlu olmakla birlikte tüm sektöre yansıyacak kalıcı bir çözüm değildir, temel sorunlarımız hala devam etmektedir. Henüz endüstrinin sürdürülebilirliğini tehdit eden kur farkından doğan sorununa bir çözüm getirilmemiştir.

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, ilaçların fiyatlandırılmasında uygulanan Avro değeri Nisan 2009'dan bu yana 1,9595 TL seviyesinde sabitlenmiştir. Sabit ve güncel Avro değerleri arasındaki fark nedeniyle endüstrimiz 2,5 milyar TL'lik kur farkını bugüne değin kamuya aktarmıştır. Buna ek olarak son fiyat düşüşleriyle de, sektörümüze 2 milyar TL'yi aşan yeni bir maliyet daha yüklenmiştir. Eczacılarımızın cirolarında %20’lere varan düşüşler gerçekleşmiştir. Eczacılarımızın geriye dönük stok farklarından mağduriyetini önlemek üzere, eczane stoklarının erimesi için makul bir süre öngörüp ilaç fiyatlarındaki düşüşün bu tarih sonunda yürürlüğe girmesini sağlayacak biçimde düzenleme yapılmamıştır.

Yaşanmakta olan sorunlara rasyonel ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadığı takdirde, endüstrimizin ve eczacılarımızın karşılaştıkları sıkıntıların ve hastalarımızın ilaca erişimindeki problemlerin devam edeceğinden endişe duyuyoruz
Bu haber şu ana kadar 2664 kez izlenmiştir. | Haber tarihi: 21.12.2011  | Tüm haberler   
 
Koçak Farma Türkiye’de kullanılan Kanser İlaçlarının 2 Kutusundan 1 Kutusunu Tek Başına Yerli Üretiyor.
Milli İradeye, Demokrasimize ve Ülkemizin geleceğine karşı girişilen darbe teşebbüsünü şiddetle kınıyoruz..
Derneğimiz Yönetim Kurulu olarak Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ'a ziyaret.
İlaç sektörü temsilcilerinin ortak imzası ile yazılarak Sn. Başbakana, Sn. Sağlık Bakanı'na ve diğer ilgili Bakanlıklara iletilen mektup metni.
14. Mustafa Nevzat Eczacılık ödülü sahiplerini buldu.
TİSD ve İEİS'dan ortak basın açıklaması.
Duyuru - İLKO İLAC, Türkiye'nin En Temiz Sanayi Tesisi.
TİSD, AİFD ve İEİS’dan ortak basın açıklaması.
SUT EK-4/A (B)
Geri Ödemede Kayıtlı İlaç Ara
 


Güncelleme 05.07.2018  
 
   
Faydalı Linkler
 
Aktif Ziyaretçi :  33
Toplam Ziyaretçi :  2.285.293
IP Adresiniz :  54.196.31.117
23 Temmuz 2018 Pazartesi -